Vrouw en Man
Spanning tussen twee krachten
Deze week gingen we in gesprek over de spanning tussen vrouw en man. We merkten dat dit soms botste. We besloten ernaar te kijken als twee menselijke krachten, die hun oorsprong hebben in een rolverdeling uit de tijd van jagers en verzamelaars.

Hierbij richtte de ene kracht zich, historisch gezien, op zorgen voor samenhang en menselijkheid, met aandacht voor voelen, relaties en inclusie. De andere kracht was meer gericht op jagen, beschermen en bouwen: risico nemen, grenzen stellen, logisch denken en resultaat behalen.
We spraken hierover als kwaliteiten, niet als eigenschappen van mannen of vrouwen. In het gesprek werd duidelijk dat veel deelnemers beide krachten in zichzelf herkenden.
Karin: In de Chinese cultuur zijn presteren en succes belangrijk. Mij werd opgedrongen de financiële kant op te gaan. Ik was succesvol, maar raakte overspannen. Nu werk ik aan mijn emotionele kant.
In het Yin-Yang-principe worden het vrouwelijke (Yin) en het mannelijke (Yang) gezien als elkaar aanvullend. Ze bestaan altijd samen en dragen iets van elkaar in zich. Als één kant te veel ruimte krijgt, raakt het geheel uit balans. Die spanning herkenden deelnemers.
Vince: Ik wil rekening houden met anderen, maar ook iets voor elkaar krijgen.
De kracht en de schaduw van Yin
Yin biedt ruimte voor kwetsbaarheid en menselijkheid.
Sander: Ik wilde altijd sterk zijn en niemand nodig hebben. Langzaam ontdekte ik dat het toelaten van angst en verdriet me een heler mens maakt.
Tegelijkertijd werd herkend dat Yin kan doorschieten.
Corinne: Mijn vriendinnen blijven soms maar toestanden bespreken, zonder dat er iets verandert.
Ed: Dan wordt het relationele belangrijker dan het daadwerkelijk oplossen van een probleem.
Verschillende deelnemers herkenden ook de kracht van Yang: logica, richting en doelgerichtheid. Deze kracht helpt om besluiten te nemen en te vertrouwen op wat werkt.
Ed: Als ik midden op zee zit, moet ik kunnen vertrouwen op de techniek, niet op hoe mooi mijn boot eruitziet.
Tegelijkertijd kan deze kracht botsen met emotionele behoeften.
Corinne: Dan komt mijn man met een notitieblokje en schema’s, terwijl ik eigenlijk alleen maar even aandacht wil voor mijn verdriet.
Prestaties kunnen bovendien sterk verbonden raken met eigenwaarde, waardoor wie je bent onder druk komt te staan.
Karin: Trots zijn op mezelf was afhankelijk van mijn succes in de financiële wereld. Nu ik daaruit ben, vind ik het moeilijk mezelf oké te vinden zonder dat ik iets presteer.
De wijsheid: kunnen schakelen
De wijsheid leek te zitten in het kunnen schakelen: soms eerst luisteren en erkennen, soms juist duidelijkheid en richting geven.
Karin: Het is soms ook fijn als iemand zegt: zo gaan we het doen.
Vince: Je kunt ook richtinggevende kracht hebben die wél rekening houdt met anderen.
Veel deelnemers herkenden dat zij in hun leven één kant sterker hadden ontwikkeld, vaak door opvoeding of omstandigheden. Verandering kwam vaak pas na vastlopen of verlies.
Ed: Je moet soms eerst een val meemaken. Dat doet pijn, maar dan begint het werken aan wie je bent.
Sander: Het is rouw: loslaten en het nieuwe toelaten.
De spanning tussen deze krachten werd ook herkend in de samenleving, waar persoonlijke ervaringen worden versterkt door maatschappelijke discussies over taal, identiteit en grenzen.
Karin: Op mijn opleiding ervaringsdeskundigheid merk ik dat discussies over woorden het soms moeilijk maken om verder te komen.
Corinne: Misschien zijn die extremen nodig om weer naar het midden te komen.
Tegelijk bleef de behoefte om trouw te blijven aan jezelf sterk aanwezig.
Corinne: Van buiten houd ik rekening met anderen, maar van binnen blijf ik trouw aan mezelf.
Kortom: Door te herkennen wanneer gevoel nodig is en wanneer richting, ontstaat ruimte voor een wijzere balans — in onszelf, in relaties en in de samenleving.
----
De hierboven genoemde namen zijn fictief
In het ideeAteljee van Ervaringswijzer bespreken we alledaagse onderwerpen, uitdagingen en kwesties. Doe mee en deel je ervaringen en inzichten. Elke vrijdag op de Keizersgracht 252 van 13.30 tot 15.00 uur. Eerste keer aanmelden herman@ervaringswijzer.nl